window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-GFK1VP2Q8T');

Mimari Aydınlatma


Wallwasher, duvar yüzeyini alttan ya da tavandan aydınlatan ışık türüdür. Duvar yıkayıcı tipi bir armatür olabilir ve duvarda bulunan fotoğraf, kitaplık, heykel vb. vurgu gerektiren ögeye sahip olunduğunda kullanılır.

Modern mimari sayesinde artık duvar yıkayıcı aile ve oturma odalarında çok yaygındır. Tam olarak gözleri üzerine çekmek isteyen kurumların ya da bireylerin tercihidir. Çünkü duvar yıkama aydınlatması daha heyecan vericidir ve yüzey bir sıva veya dokulu bir yüzey olarak tasarlanmışsa daha profesyonel görünür.

Tarihi Binalara Modern Dış Cephe Aydınlatma

Mimari aydınlatma binaların dekorlarından büyüleyici etkiler yaratır. Aydınlatma hem bir ihtiyaç hem de dekor aracı olabilir. Mimari aydınlatma modelleri zamanla gelişim gösterirken günümüzde tarihi binaların dokularına zarar verilmeden ilgi çekici ışık tasarımları yapılır. Tarihi bina aydınlatmaları ile binalar geceleri de büyüleyici bir havaya bürünür.

Aydınlatmanın Mimari Dekorasyonlara Etkisi

Wallwasher aydınlatma teknolojisi daha çok mimari yapılarda kullanılır. Mimari yapıların dekorasyonlarında kullanılan wallwasher ile mimari tamamlanır. Aydınlatma hem bir ihtiyaç hem de eşsiz mimari dekorasyonların bir parçasıdır.

Wallwasher nedir; çağdaş mimaride binanın dışının geniş çapta farklı renklerde aydınlatılmasıdır. Aydınlatma insanların ilgisini çeken ve tasarımlarda tercih edilen ürünlerdir. Wallwasher binaların dış cephelerinde kullanılmaktadır. Wallwasher led ile binaların imaj tasarımları önem kazanır. Dış cephelerde kullanılan led wallwasher ile modern mimariler görkemli bir havaya bürünür.

İç Mekân Aydınlatmalarının Büyüleyici Etkisi

Wallwasher iç mekan tasarımlarında da kullanılan aydınlatma tekniğidir. İç mekan tasarımlarında kullanılan aydınlatmalar ile odanın daha hoş bir görümün kazanması sağlanır. Göz sağlığı ve sinir sistemi sağlığına iyi gelen aydınlatma teknikleri ile zaman geçirdiğiniz iç mekanlarda yaptığınız işlerin daha verimli olmasını da sağlayabilirsiniz. İç mekan aydınlatmaları ile sade bir odanın bambaşka bir havaya bürünmesi mümkündür.

Renkleri Fark Ettiren Aydınlatmalar

  • İç mimari tasarımlarda duvar boyama aydınlatmaları ile renkler ön plana çıkar.
  • Renklerin sönük kaldığı iç mekanlarda zaman geçirmek aydınlatma tekniği ile çok daha verimli olabilir.
  • Uygun aydınlatma teknikleri ile mekanların imajlarına bambaşka bir hava katar.
  • Renklerin ön plana çıkarıldığı aydınlatmalar ile binalar bir sanat eserine dönüşür.